سبد خرید 0
جستجوی پیشرفته
جستجو بر اساس قیمت (تومان)
جستجو بر اساس سازنده

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی چیست ؟

چمن مصنوعی نوعی پوشش برای کف می باشد که امروزه مصرف آن در حال افزایش است. این متریال ابتدا برای جایگزین کردن با چمن طبیعی مورد کاربرد قرار میگرفت اما رفته رفته برای فضا سازی ها و محیط های بسته نیز مورد مصرف قرار گرفت و نظر کاربران و طراحان را به خود جلب کرد .

 این محصول هزینه نگه داری کمتری نسبت  به چمن طبیعی دارد وبیشتر در مناطقی به کار میرود که امکان رشد چمن به صورت طبیعی وجود ندارد. این چمن مزایای زیادی نسبت به چمن های طبیعی دارد. بزرگترین مشکلی که چمن های مصنوعی به نوعی حل کرده اند مشکل رشد نکردن گیاه چمن در زمین های غیر حاصلخیز است. در کشورهای سرد سیردنیا وکشورهایی که به خط استوا نزدیکتر هستند و گرمای زیادی آنجا وجود دارد باعث عدم رشد چمن میشود ودراین مناطق استفاده از چمن مصنوعی گزینه بسیار مناسبی است وقتی نام چمن مصنوعی می آید همگان یاد استادیوم های فوتبال می افتند.درصورتی که چمن مصنوعی در جاهای زیادی کاربرد دارد که در ادامه این مقاله توضیح خواهیم داد .

طرز تهیه چمن مصنوعی :

ساخت متریال برای کف محیط همیشه دشوارتر از تولید بقیه متریال های دکوراسیون داخلی بوده و هست ، دلیل آن هم وجود مقاومت بالا در این نوع از پوشش ها می باشد . به دلیل اینکه پوشش های کف دائماً در حال تحمل فشار می باشند ، در ساخت آنها نیز باید این مورد را لحاظ کرده و مقاومت آن را بالا برد . چمن مصنوعی از یک صفحه اصلی که از جنس پلی آمید یا پی وی سی است تشکیل شده که گره های نخ چمن در تار و پود آن قرار میگیرد . نخ چمن مصنوعی نیز از جنس های مختلفی تشکیل میشود که هر کدام کاربرد خاصی دارند ، برخی از آنها براق و برخی تار هستند . بعضی از نخها برای حجم دادن به چمن و برخی برای طبیعی تر جلوه دادن آن به کار میروند . در سال های اخیر بعضی تولیدکنندگان برای طبیعی تر جلوه دادن چمن های مصنوعی از نخ های رنگی برای القای حس طبیعی تر بودن استفاده می نمایند.

چمن مصنوعی

کیفیت هر چمن مصنوعی به مواد اولیه ایی است که در ساخت آن استفاده شده است مربوط میشود.چمن مصنوعی از بخش های گوناگونی تشکیل شده است :

جنس چمن مصنوعی

1-الیاف چمن مصنوعی:

 در نگاه اول نام برند چمن مصنوعی مهم نیست. مهم روش تولید وتکنولوژی است که در چمن به کار میرود.

در اینجا  میخواهیم به موضوع ویژگیهای فنی چمن مصنوعی از نظر ساختار بافت و الیاف تشکیل دهنده آن بپردازیم و با انواع بافت و ساختارهایی که الیاف چمن های مصنوعی را شکل میدهند صحبت کنیم. چمن های مصنوعی با رنگهای مختلف ،الیاف ورشته هایی با ارتفاع های متفاوت تولید میشود. تنوع چمن های مصنوعی بسیار زیاد است. هر کدام از چمن های مصنوعی، برای هدفی متفاوت ساخته میشود. درادامه این مطلب با شما درباره انواع الیاف ها صحبت خواهیم کرد:

الف-چمن مصنوعی با الیاف بیضوی شکل:

 این نوع از چمن مصنوعی، کاربردهای فراگیری دارد و در خیلی از مکانها، قابل نصب و استفاده است.

چمن های مصنوعی که الیاف بیضوی شکل دارند خیلی نرم هستند و در عین حال از دوام و استحکام مناسبی برخوردارند این چمن ها بیشتر در مکان هایی که بازی کودکان قرار دارد نصب میشود.

ب-چمن مصنوعی با الیاف الماس:

این نوع چمن مصنوعی به علت شکل ظاهری که دارد به الماس آن را تشبیه میکنند. البته الماس هایی بدون زرق و برق و درخشندگی.این نوع چمن به علت شکل ظاهری زیبایی که دارند در مناطق مسکونی وتجاری مورداستفاده قرار میگیرند ودارای مقاومت و استحکام زیادی میباشد.

ج-چمن مصنوعی با الیاف سه بعدی های پرقدرت: 

این الیاف های سه بعدی به شکل دبیلیو، جز الیاف های هستند که میتوانند فشار زیادی را تحمل کنند.این الیاف ها قیمت مناسب وظاهری زیبا وطبیعی دارند.این الیاف به دلیل سنگین بودن وزنی که دارد مناسب استادوم های ورزشی نیست و بیشتر مناسب مناطق مسکونی و باغ ها میباشد.واین الیاف دربرابر سرما و گرما مقاومت زیادی دارد.

 چنین ساختار و بافتی، باعث میشود تا چمن مصنوعی بتواند فشار زیادی را تحمل کند و مقاومت بالاتری داشته باشد و بعد از تحمل فشار زیاد، دوباره به حالت اولیه خود برگردد. چنین الیافی، از پشتیبانی باالی بافت و تارها بهره میگیرد بنابراین دوام بهتری داشته و خاصیت ارتجاعی دارد؛ یعنی قدرت زیاد برای فرو رفتن و سپس، برگشتن به حالت اولیه. اگر اجسام سنگین بر روی چنین چمنی قرار گیرد علی رغم فشار وزن بر واحد سطح، در قیاس با سایر انواع چمن مصنوعی، میتواند سریعتر و راحت تر به حالت اولیه خود برگردد.

2-پشتی چمن مصنوعی:

 پشتی چمن مصنوعی را بیشتر از لاستیک ویا پلی یورتان تولید میکنند .در تولید پشتی چمن مصنوعی باید نکاتی را رعایت کرد:

الف-قابلیت بازیافت پشتی چمن مصنوعی

 ب-حفظ رنگ و ماندگاری درباربر اشعه خورشید وماورای بنفش  ج-مقاومت بالا در برابر سایش

3-تولید نخ چمن مصنوعی:

 نخ چمن مصنوعی بسته به کاربردی که چمن دارد ازنوع ها و اشکال مختلف تولید میشوند. برای این که چمن مصنوعی همه جا قابل استفاده باشد، باید آن را از موادی ساخت که مقاومت طولانی مدت داشته باشند. برای این منظور باید موادی خاص به این کفپوش سبز رنگ اضافه شود.

 موادی مثل پلی پروپیلن و پلی اتیلن که هم بی اثر هستند و به راحتی در ترکیب با سایر مواد واکنش نمیدهند و هم خواسته های تولیدکننده را برآورده میکنند.نخ هایی که درچمن مصنوعی استفاده میشود بسته به محیطی که چمن مصنوعی در آن جا استفاده میشود به کار میرود.به عنوان مثال نخ چمن هایی که در پارک کودکان استفاده میشود با نخ چمن هایی که در محیط های تجاری استفاده میشود متفاوت است.

 4-گره زنی:

در مرحله گره زنی، نخ هایی که از پیش آمده شده در دستگاه تولید قرار میگیرند که باعث وارد شدن به سوزن های بافت میشوند وظیفه این سوزن ها این است که نخ های چمن را با فاصله های مشخص شده بر روی  لایه ی زیرین چمن مصنوعی دوخته و لایه ی زیرین را با این نخ ها متراکم می کند.

 5- زیرسازی:

لایه ی زیرین چمن مصنوعی لایه ایی است که به آن استقامت میبخشد وآن را آماده برای قرار گرفتن در هر سطحی میکند.زمانی که نخ ها بر روی لایه ی زیرین دوخته شد لایه تیره رنگ پشت چمن مصنوعی به لایه زیرین میچسبد و باعث مستحکم تر شدن چمن شود .لایه ی تیره رنگ لایه ایی است که با تکنولوژی های روز دنیا ساخته میشود و ویژگی های متفاوتی دارد که بستگی به نوع و کاربردی چمن دارد.

نحوه ی نصب چمن مصنوعی:

اولین مرحله در مورد نصب چمن این است که بدانیم چمن را بر روی چه سطحی میخواهیم استفاده کنیم. به طور کلی دو نوع سطح وجود دارد.سطح سخت و یا سطح نرم.

سطح سخت شامل بتون، آسفالت، کاشی، موزائیک، سرامیک و یا هر سطح سخت و محکم دیگر هستند که به راحتی میتوان چمن مصنوعی را بر روی آنها نصب کرد. در این نوع سطوح تنها باید سطح کار را تمیز و برای نصب آماده کنند.

در سطوح نرم، کار نصب کمی سخت میشود.سطح نرم مانند: باغچه ها و خاکهای نرم، ابتدا باید زمین عاری از علوفه و سایر گیاهان شود. سپس از شن و ماسه های مخصوص باید استفاده کرد. پس از ریختن شن و ماسه های مخصوص در زمین، محل نصب باید کوبیده شود. وسپس چمن را بر روی سطح نصب میکنیم.

چمن مصنوعی

کاربردهای چمن مصنوعی:

1-دراطراف استخرها 

2-دربین سنگ های حیاط

 3-در مهدکودک ها و زمین بازی بچه ها

 4-در ترانس خانه

 5-در زمین های ورزشی

 6-در بالکن ها و پشت بام ها  و .....

کاربرد چمن مصنوعی در بالکن:

بالکن یکی از حساسترین جاهایی است میشود از چمن مصنوعی استفاده کرد. بالکن فضاییست که اعضای خانواده بیشتر از هر جای دیگری از چمن مصنوعی آن استفاده میکنند. پس بهتر است محصولی انتخابی شما دارای قابلیت نظافت آسان باشد و در عین حال الیاف آن لطافت  لازم را داشته باشد.

 کاربرد چمن مصنوعی باغ تالار:

چمن مصنوعی در باغ تالارها یکی از مهم ترین کاربردهای  این محصول میباشد، که این روزها رشد چشمگیری داشته. هزینه های پایین ایجاد و نگهداری و عدم نیاز به مراقبتهای دائمی از عواملی است که مورد توجه مدیران باغها و باغ تالارها قرار گرفته است . 

حرف آخر:

چمن مصنوعی ابتدا در آمریکا برای زمینهای ورزشی استفاده میشد که مورد استقبال زیاد قرار نگرفت.اما با تغییراتی که سازندگان آن به چمن ها دادند کفه ترازو به نفعشان برگشت و باعث شد که امروزه در باشگاه های ورزشی بسیار بزرگ و منازل و جاهای دیگر به کار ببرند .چمن مصنوعی به سرعت در حال رشد است .شاید سالها قبل تنها در یک ورزشگاه بزرگ میتوانستید آن را ببینید اما با پیشرفتهای چشمگیری که این صنعت داشته امروزه در هر مکانی میتوان چمن های مصنوعی را دید.

تنوع ضخامت

کاربرد چمن مصنوعی بسیار متنوع میباشد ، به همین دلیل در ضخامت ها و اشکال مختلف تولید میشوند . برخی از چمن ها با ضخامت کمتر جهت مصارف تفریحی و برخی از چمن مصنوعی ها ضخیم تر و جهت استفاده های ورزشی تولید میشوند . در حال حاضر چمن مصنوعی از 8 میلیمتر تا 50 میلیمتر در بازار موجود میباشد .

چمن مصنوعی

در بعضی از محیط ها برای صرفه جویی در هزینه میتوان از موکت به جای چمن مصنوعی استفاده کرد.

شما میتوانید تمامی این محصولات را از فروشگاه اینترنتی مای دکوری تهیه نمایید .

مشاهده اطلاعات بیشتر ...
جستجو در نتایج : فقط نمایش کالاهای موجود :
مرتب سازی بر اساس : تعداد نمایش :
10 / 10
از 1 کاربر